
Kiedy montaż modułów awaryjnych będzie konieczny?
19 czerwca 2016Podczas rozprzestrzeniania się ognia lub pozostałych awarii w obiekcie linia elektryczna prawdopodobnie będzie uszkodzona. Tymczasem to ona jest wówczas szczególnie niezbędna – bez niej zapewnienie bezpieczeństwa korytarzy do ewakuacji okaże się przecież niemożliwe. Prąd niezbędny będzie również do zasilania piktogramów informacyjnych oraz systemu nagłośnieniowego, a wspomniane detale bardzo usprawniają ewakuację. Czy dostępne są więc technologie, które umożliwią używanie ich nawet wtedy, gdy prąd ulegnie awarii? Oczywiście tak – przydatne okażą się wtedy moduły awaryjne.
Moduły awaryjne – jak są zbudowane?
Jak przed chwilą wspomnieliśmy, moduły awaryjne pozwalają na zagwarantowanie bezpieczeństwa korytarzy ewakuacyjnych nawet wtedy, jeśli dostawy prądu będą przerwane. Jest to osiągalne dzięki wbudowanym bateriom, które w zwykłych warunkach pobierają energię i ją magazynują. W razie odcięcia energii, moduły awaryjne wykorzystują prąd magazynowany w bateriach, przez co lampy działają także, kiedy prąd nie funkcjonuje.
Moduły awaryjne a przepisy
Wykorzystanie modułów awaryjnych jest wymagane w prawie przeciwpożarowym. Ze względu na fakt, że podczas ewakuacji budynku spełniają naprawdę istotną funkcję, powinny posiadać cechy opisane w ustawie. Znalezienie właściwych modułów nie przysporzy jednak żadnych trudności, gdyż normy spełniają niemal wszystkie sprzedawane produkty. Istotne jest także to, żeby rozmieścić je tam, gdzie będzie to potrzebne – rzecz jasna zgodnie z obowiązującymi przepisami.