Oświetlenie awaryjne – obowiązkowe wyposażenie

7 czerwca 2016

W czasie pożaru zwykle uszkodzeniu ulega linia elektryczna – a właśnie szczególnie wówczas będzie potrzebna. Bez oświetlenia awaryjnego wyprowadzenie zagrożonych z obiektu potrafi więc spowodować duże problemy, a zwłaszcza kiedy drogi ewakuacyjne przebiegają klatkami pozbawionymi okien. Dlatego tak istotne jest to, by różne budynki publiczne posiadały oświetlenie awaryjne. Jest to poza tym wymagane przez przepisy przeciwpożarowe, zaś jego brak może spowodować problemy z odbiorem obiektu. Gdzie konkretnie musi się znaleźć oświetlenie awaryjne? Jakie produkty zaliczane są do tej kategorii?

Oświetlenie awaryjne – typy

Najistotniejszym elementem oświetlenia awaryjnego są, jak łatwo stwierdzić, świetlówki. Pamiętajmy jednak, iż powinny one być przystosowane do wnętrza, gdzie się znajdują – oświetlenie awaryjne dla dróg ewakuacyjnych jest nieco odmienne niż te montowane w półotwartych strefach. Ustawy wymagają też wykorzystania specjalnych, podświetlonych piktogramów, informujących o planie opuszczenia budynku. Tak pierwsze, jak i drugie muszą posiadać akumulator niezależny od linii energetycznej.

Gdzie musi być zamontowane oświetlenie awaryjne?

Ustawa nie określa, żeby oświetlenie awaryjne zostało zamontowane w zwykłych mieszkaniach. Jego wykorzystanie będzie natomiast niezbędne w różnego rodzaju budynkach publicznych. Musi działać między innymi w przedsiębiorstwach, urzędach czy szpitalach. Ustawa poza tym wymusza, by oświetlenie awaryjne spełniało odpowiednie standardy.