Centrale wentylacyjne

14 listopada 2016

Centrala wentylacyjna to główny element wszystkich tego typu instalacji. Ich wielkość może być naprawdę różna – od kompaktowych urządzeń aż do sporych sprzętów – te drugie stworzone są do pracy w największych obiektach, ale ich funkcje za każdym razem są identyczne.

Przeznaczenie centrali wentylacyjnej

Centrala wentylacyjna została stworzona do obróbki medium, które następnie zostanie wprowadzone do klimatyzowanego pomieszczenia. W jej środku powietrze jest studzone, zraszane, osuszane lub podgrzewane – w zależności od wymagań osób korzystających z systemu.

Co może centrala wentylacyjna?

W czasie chłodów centrala wentylacyjna najczęściej ogrzewa medium czerpane z dworu – w ten sposób, by temperatura we wnętrzu obiektu oscylowała wokół 25 stopni Celsjusza. W gorące dni natomiast pożądane jest ochładzanie powietrza o kilka stopni.

Centrala wentylacyjna, a mokre powietrze

Istnieją dwie metody osuszania medium – poprzez skraplanie lub zatrzymywanie wody w w wymiennikach z chłonnego surowca, woda zaś jest następnie wydalana na zewnątrz systemu.

Zraszanie w centrali wentylacyjnej

Do nawilżania medium wykorzystuje się parę lub wilgotne wkłady. Podczas takiego procesu w medium mogą rozwijać się bakterie – z tego powodu przed wtłoczeniem do obiektu musi być wysterylizowane lampami UV.