Filtry minipleat i filtry z separatorami aluminiowymi – cechy
11 października 2020Powiedzmy sobie prawdę: jakość powietrza w Polsce kiepska. Pod tym kątem nasz kraj jest na jednej z najdalszych pozycji pośród państw Unii Europejskiej. Regularnie emitowane są kolejne powiadomienia o przekroczeniu dopuszczalnego stężenia pyłów PM2.5 oraz PM10 i z tej przyczyny też nieprzerwanie poszukiwane są skuteczne metody, pomagające radzić sobie z rosnącym zanieczyszczeniem, przede wszystkim w miejscach, w których utrzymanie sterylności powietrza jest nadzwyczaj istotne (przykładowo w szpitalnych salach intensywnej terapii).
Filtry dokładne minipleat filtrują pyły oraz włosy
Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), innymi słowy filtry powietrza wysokiej skuteczności, powszechnie znane i wykorzystywane są od lat siedemdziesiątych. Są obecne między innymi w odkurzaczach i pokojowych oczyszczaczach powietrza. W systemach wentylacyjnych instalowanych w domach, obiektach użyteczności publicznej lub biurach znakomicie zdadzą egzamin uniwersalne filtry dokładne mini-pleat, które w zależności od klasy radzą sobie z eliminacją pyłów zawieszonych PM2.5 (klasa filtracji F7) oraz PM10 (klasa filtracji F9), których cząstki są składową smogu. Nie są dla nich kłopotem również większe zanieczyszczenia, jak sierść zwierząt, spaliny bądź roztocza. Kupując filtry dokładne F7 lub F9 warto wziąć pod uwagę nie tylko ich wydajność, ale także jakość ich produkcji. Te wytwarzane przez polską firmę MARSS Filtry Hepa wyposażone są w ramę z ocynkowanej stali cechującą się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne (jak wysoka temperatura, wilgotność). Skuteczny wkład filtracyjny wyprodukowany z włókna szklanego chroniony jest od strony wlotu powietrza aluminiową siatką. W filtrach minipleat papier filtrujący ułożony jest w mini plisy i wzmocniony jest klejem poliuretanowym, co sprawia, iż filtry te posiadają wysoką żywotność. Filtry F7 i F9 produkowane są w wielu wymiarach dostosowanych do wymagań każdego odbiorcy.
Filtry HEPA H13 oraz H14 – tam gdzie należy zachować wysokie normy sterylności
Do przeznaczeń przemysłowych wymagane są z kolei filtry o stanowczo wyższej przepustowości przepływającego powietrza, którą gwarantują filtry absolutne HEPA H13 oraz H14 . Plisy pakietu filtracyjnego są w nich rozdzielone w regularnych odstępach przez aluminiowe separatory, a mocna obudowa, również wykonana z ocynkowanej stali, jest odporna na zmiany temperatury i wodę, co pozwala na wydajną pracę w ekstremalnym środowisku (nawet do 80 stopni Celsjusza). Filtry tego typu wykorzystywane są tam, gdzie muszą być spełnione wyśrubowane normy sterylności powietrza, jak na przykład w zakładach produkujących leki.
Źródło fotografii – marss.pl.
Dane adresowe:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz
Tel.: +48 43 827 10 46