Klimatyzacja precyzyjna

11 października 2016

Kiedy na zewnątrz robi się zbyt ciepło, na pewno wszyscy marzymy o chłodniejszym powietrzu. Jak się jednak okazuje, zmniejszenie temperatury nie jest problematyczne – w tym celu sprawdzi się odpowiednio dobrana klimatyzacja. Dla osób, które nie są zorientowane w temacie klimatyzatorów, przygotowaliśmy nasz poradnik.

Moc klimatyzacji jest najistotniejsza

Moc klimatyzatora powinna być zależna wielkości klimatyzowanego pokoju. Najczęściej przyjmuje się, że do pokoju o powierzchni do 10 metrów kwadratowych i normalnej wysokości, powinniśmy kupić klimatyzator o mocy trzech i pół kilowata. Warto przy tym zaznaczyć, że są to wartości tylko szacunkowe, a do dokładnej oceny potrzebujemy jeszcze dodatkowych parametrów.

Jaki rodzaj klimatyzacji kupić?

W sklepach dostępne są przede wszystkim dwa typy takich urządzeń – przenośne oraz splity. Największą z dobrych stron tych pierwszych są niskie koszty zakupu, a także to, że można używać ich w różnych miejscach. Gdy zaś chodzi o wydajność, lepiej wypada jednak klimatyzacja stacjonarna – bardziej chłodzi pokoje i jest znacznie cichsza.

W jakim miejscu zamontować klimatyzację?

Klimatyzatory mobilne najlepiej zakładać na ścianach zewnętrznych, a produkowane dzięki nim zimne powietrze należy doprowadzić do pomieszczenia korzystając specjalnego węża. Klimatyzacja stacjonarna może zaś być montowana w środku domu, jednak producenci stawiają na zakładanie takich urządzeń również poza domem.