Sklep z kratkami wentylacyjnymi

29 maja 2016

Stopniowo do lamusa odchodzą zwykłe kratki wentylacyjne. Zastosowania niezbyt estetycznych, plastikowych produktów przejmują te znacznie ciekawsze, które z łatwością dopasujemy do wystroju każdego, także najbardziej nietypowego pomieszczenia. Warto zatem napisać pokrótce na temat tego do czego właściwie służą i na jakie parametry zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Gdzie montuje się kratki wentylacyjne?

Ich najważniejszym zastosowaniem jest przykrycie zakończenia przewodu wentylacji. Dzięki nim nie przedostaną się do niego żadne ciała obce, o które nietrudno zwłaszcza w miejscu przygotowania jedzenia, toalecie czy pomieszczeniach bez pozostałych wlotów powietrza.

Kratki wentylacyjne – montaż

Kratki wentylacyjne zwykle montuje się za pomocą wkrętów, ale w nowszych instalacjach często stosuje się również inne sposoby. Aby zamontować kratkę, będziemy musieli sięgnąć także po silikon.

Nietypowe kratki wentylacyjne

Ostatnimi czasy kratki wentylacyjne zastępowane są przez anemostaty – urządzenia, dzięki którym możliwe jest ukierunkowanie medium wprowadzanego do wnętrza. Anemostaty, w zależności od rodzaju, umożliwiają ustalenie od 2 do 4 kierunków ruchu powietrza.

Kratki wentylacyjne – materiały

Najchętniej używane są oczywiście kratki wentylacyjne wykonane z plastiku, jednak coraz częściej na rynek trafiają kratki stalowe. W katalogu wytwórców znaleźć też można kratki wykonane z drewna lub ceramiczne.