Alkoholizm

30 czerwca 2016

Granica między świadomym spożyciem napojów alkoholowych, a uzależnieniem jest bardzo płynna. Chory może być zdania, że jego picie jest pod kontrolą, jednak specjalista powie, że to już nałóg. W jaki sposób zatem rozpoznać alkoholizm i jakie kroki podjąć, by uratować niestroniącego od procentów człowieka?

Alkoholizm to regularne picie

W przypadku rozpoznania alkoholizmu nie liczy się moc pitych trunków. Liczy się zaś to, jak często chory ma chęć na alkohol – jeśli robi to w stałych odstępach, odbierz to jako wyraźne ostrzeżenie.

Fazy alkoholizmu

Alkoholizm zaczyna się niewinnie – chory zauważa, iż alkohol jest metodą na zapomnienie kłopotów, a jego tolerancja zaczyna się zwiększać. Następną fazę zdiagnozujesz, gdy twój bliski nie będzie pamiętał tego, co robił po spożyciu. Trzecie i czwarte stadium to natomiast brak kontroli nad piciem i długie ciągi.

Oznaki alkoholizmu

Sygnały ostrzegające, że te problemy to alkoholizm dają ciało i psychika uzależnionego. Reaguj gdy zobaczysz, że twój bliski nie wykazuje już zainteresowania dotychczasowymi hobby lub za wszelką cenę próbuje znaleźć okazję do picia. Twój niepokój powinny także spowodować blada twarz, trzęsienie się mięśni oraz chudnięcie.

Jakimi metodami leczyć alkoholizm?

Najbardziej efektywną metodą okaże się terapia z udziałem innych alkoholików. Często używa się także właściwych leków, sukces zależy jednak od dobrych chęci uzależnionego. Alkoholizm jest przewlekłą chorobą – ze względu na to należy uświadomić sobie, jak duże znaczenie ma, by już nigdy nie sięgnął po napoje wyskokowe.