Badania psychologiczne dla kierowców

13 sierpnia 2016

badania kierowców

Zawodowi kierowcy zanim zaczną pracę muszą odbyć specjalne testy psychologiczne. Jest to ważne zwłaszcza, kiedy ich zawód wiąże się z przewozem ludzi oraz ładunków określanych jako niebezpieczne dla środowiska. Badania kierowców są obligatoryjne dla właścicieli uprawnień kategorii C, D oraz E. Jak opisywane badania wyglądają? Jak się do nich przyszykować?

Pierwsza część badania kierowców

Początkowa część badania kierowców opiera się na przeprowadzeniu rozmowy z kandydatem. Prowadzący może w ten sposób dowiedzieć się, jak bardzo zmęczony jest badany lub jakie mam samopoczucie. Na tym etapie lekarz informuje także kandydata na temat tego, jak będą wyglądały testy – w ten sposób ogranicza się poziom zdenerwowania.

Kolejny etap badania kierowców

W drugiej kolejności potencjalny kierowca ma uzupełnić dostarczony mu kwestionariusz. Znajdzie w nim pytania, dzięki którym przeprowadzający stwierdzi, czy sprawnie kontroluje nerwy oraz jak reaguje na zaskakujące trudności. Test daje także możliwość stwierdzenia, jak rozwinięte są umiejętności społeczne przyszłego kierowcy – a to wszak ma ogromny wpływ na jego działania na drogach publicznych.

Trzecia część badania kierowców

Końcową częścią badania kierowców są próby przeprowadzone na odpowiednich przyrządach. Wykorzystuje się je w celu sprawdzenia refleksu kierowcy oraz adekwatności reakcji na problemy, które mogą przydarzyć się w ruchu. Wśród przyrządów wykorzystywanych podczas badań, wymienić należy zwłaszcza miernik czasu reakcji, a także aparat Piórkowskiego.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]