Badania wysokościowe – przekonaj się, czy możesz pracować na wysokości!

8 października 2017

W tym miejscu sprawdzisz, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko Biała

Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości przekraczającej trzy metry nad gruntem bądź podłogą. Dotyczy to zatem prac przede wszystkim budowlanych, ale również pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz osoby reprezentujące wiele innych dziedzin działalności. Jak wyglądają takie badania?

Zakres badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo że według przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy powinna być wykonywana z uwzględnieniem odpowiednich zabezpieczeń, jest szczególnie niebezpieczna, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy takiej nie powinny wykonywać osoby mające skłonności do zawrotów głowy, narzekające na kłopoty z równowagą bądź wykazujące problemy ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi zatem kompletna diagnostyka z zakresu neurologii, laryngologii (co ma związek z błędnikiem i równowagą) oraz okulistyki. Badania przeprowadza się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń. W czasie badań można też wykryć problemy do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do pracy na wysokościach, ich przeprowadzenie jest więc szczególnie ważne. Nie należy martwić się, że konieczne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, ponieważ istnieje możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – termin ważności?

Badania wysokościowe trzeba zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie jest to jednorazowy obowiązek. Pamiętając, iż podczas wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, iż tak nakazuje prawo, badaniom tego rodzaju należy poddawać się co dwa-trzy lata. Osoby, które mają więcej niż pięćdziesiąt lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im każdego roku.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]