BCAA i inne suplementy diety

27 października 2016

BCAA – co to takiego?

Wśród szerokiej gamy odżywek dla osób aktywnych fizycznie wyjątkowe miejsce zajmuje BCAA.

Substancja ta jest głównym materiałem budującym białka. BCAA to aminokwasy rozgałęzione, które posiadają dwie grupy – NH2- aminową oraz COOH- karboksylową.

Działanie BCAA

BCAA wspomaga organizm w czasie wytężonego wysiłku, który jest związany z uprawianiem sportu. Ma działanie polegające na zapobieganiu zmęczeniu ośrodkowemu, a przy tym poprawia zdolności wysiłkowe organizmu.

Zalecana dzienna dawka BCAA

3g jest zalecaną dzienną dawką tej substancji. Jest ona możliwa do osiągnięcia dzięki trzymaniu dobrze dobranej i zbilansowanej diety. BCAA można również uzupełniać przyjmując je w formie płynnej lub w postaci tabletek, z czego postać płynu jest bardziej zalecaną ze względu na łatwiejsze przyswajanie substancji. Regularne stosowanie zwiększa siłę chwytu, a także pozwala zbudować samą masę mięśniową oraz pomaga przy spalaniu tłuszczu w czasie diety odchudzającej. Liczne badania potwierdziły efektywność przyjmowania BCAA, dlatego jest popularnym suplementem wśród osób zainteresowanych kulturystyką, które chcą osiągnąć umięśnioną sylwetkę.