Bezpieczna i skuteczna diagnostyka jelita – enteroskopia

22 maja 2016

Zdiagnozowanie chorób jelita cienkiego sprawiało kiedyś znaczne problemy. Efektywną techniką była wyłącznie enteroskopia w czasie zabiegu, która jednak wykazywała sporo minusów. Dlatego bardzo ważnym przełomem okazało się wprowadzenie nowej techniki diagnozowania oraz leczenia schorzeń tego odcinka przewodu pokarmowego – enteroskopii dwubalonowej. Jej twórcą był Hironori Yamamoto, który po raz pierwszy użył jej na początku XX wieku. Dlaczego było to tak ważne? Jak przebiega to badanie? W jakich przypadkach enteroskopia będzie przydatna?

Co to jest enteroskopia?

Zastosowanie zabiegowej enteroskopii w badaniu schorzeń jelita cienkiego było powodem sporych trudności – ów odcinek często bowiem się zapętla. Enteroskopia dwubalonowa rozwiązuje takie problemy, bo aparat jest wyposażony w dwa balony, przez co lekarz może przebadać wszystkie miejsca. Instrument jest wprowadzany do organizmu chorego przez usta, zatem zbędne jest cięcie. Wykorzystuje się zaś narkozę, jedynie w niektórych sytuacjach zastępując ją sedacją.

Zalety enteroskopii

W odróżnieniu od enteroskopii śródoperacyjnej, opisywana technika jest w stu procentach bezpieczna. Ze względu na to, iż umożliwia uzyskanie obrazu układu pokarmowego w czasie rzeczywistym i wzięcie próbki błony śluzowej jelita, bywa szczególnie pomocna w rozpoznawaniu rozmaitych schorzeń. Jest wykorzystywana w leczeniu krwotoków z układu pokarmowego, polipowatości oraz podczas kuracji miejscowej.