Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

26 lutego 2019

Niektóre schorzenia dziąseł i zębów nie mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie sposoby terapii okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla większości pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga stomatologa należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – w szczególności na skutek zaawansowanej próchnicy bądź często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi odbudowie poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg dentysta zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, które skutecznie eliminują przykre odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać pomocnicze leki uspokajające, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.