Implantologia – uzupełnianie ubytków w uzębieniu

28 stycznia 2020

Najlepszą metodą na uzupełnienie ubytków w uzębieniu są implanty stomatologiczne. Zdają egzamin zarówno w przypadku ogólnego bezzębia, jak i gdy brak nam pojedynczych zębów. Ich najważniejszymi zaletami są względnie nieskomplikowania pielęgnacja oraz naturalny wygląd – implant stomatologiczny wraz z ceramiczną koronąwygląda zupełnie jak naturalny ząb. Ich założenie jest też mniej dotkliwe dla pacjenta niż założenie mostu czy pełnej protezy – nie ma konieczności szlifowania przyległych zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ów proces i jakie kroki należy przed nim podjąć.

Implanty stomatologiczne – jak przebiega ich założenie?

Zabieg wstawienia implantów stomatologicznych zaczyna się od zaaplikowania pacjentowi znieczulenia. Równie ważne jest również pozytywne nastawienie i poradzenie sobie z nerwami. W następnej kolejności dentysta dokonuje nacięcia dziąsła. Umożliwia to dotarcie do tkanki kostnej i uformowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu wykorzystuje się metody piezochirurgii oraz specjalnie dobrane wiertła. To niesłychanie skomplikowana część zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego precyzji i wyczucia. Precyzja konieczna jest też przy wszczepieniu implantu zębowego w kość. Gdy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty stomatologiczne a obawa przed odczuciem bólu

Myśl o założeniu implantu zębowego rodzi w niektórych pacjentach przerażenie związane z ewentualnym dotkliwym bólem odczuwanym w trakcie zabiegu i kilka dni po nim. Szczęśliwie lęk ten jest kompletnie nieuzasadniony. Nowoczesna implantologia korzysta z bardzo efektywnych środków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Osoby szczególnie wrażliwi na odczuwanie bólu mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego całkowicie usuwającego możliwość odczuwania strachu przed chirurgiem-stomatologiem.