Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa?

5 lipca 2021

Skieruj się tutaj po więcej informacji o urologii w Krakowie.

U szeregu pacjentów wizyta u urologa powoduje zakłopotanie. Problemy zdrowotne, które bada urologia, postrzegane są jako niezmiernie intymne, co powoduje, że osoby, które spostrzegły u siebie alarmujące oznaki choroby, często wahają się przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na wizytę u lekarza specjalisty. Takie postępowanie jednakże może skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie symptomy są wskazaniem do badania przez urologa?

Urologia zajmuje się identyfikacją i leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu są odpowiedzialne m.in. za usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein, czy produkcję hormonów. O chorobach układu moczowego może alarmować wiele różnorodnych symptomów, które niejednokrotnie są ignorowane przez chorych w nadziei, że same znikną. Na jakie w związku z tym objawy powinno się zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym udaniem się na wizytę do urologa? Są to przede wszystkim wszelkie zmiany powiązane z moczem, czyli obecność w nim ropy albo krwi, jego ciemniejsze zabarwienie bądź spienienie, ale też ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy mogą być także mniej wyraźne, np. spuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze i ból pleców lub podbrzusza. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, zatem panowie powinni zgłosić się do niego jeżeli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), podtrzymaniem wzwodu czy kiedy zauważą zmiany na prąciu lub jądrach. Trzeba też odnotować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje urolog?

Pacjenci zazwyczaj przychodzą do poradni urologa celem otrzymania porady dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia biopsji prostaty (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego organu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), jak również leczenia wodniaka jądra, stulejki bądź torbieli nerek. Urolodzy codziennie wykonują też wiele trudnych zabiegów, takich jak laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego.

Dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]