Kiedy udać się do stomatologa?

9 października 2016

Stomatolog jest lekarzem, o którym nie wspominamy z przyjemnością. Gros pacjentów jest przerażona na myśl o bólu związanym z wierceniem, leczeniem kanałowym, wyrywaniem zębów czy skalingiem kamienia nazębnego. Żeby uniknąć nieprzyjemnych zabiegów w gabinecie dentystycznym, trzeba przecież tylko systematycznie troszczyć się o czystość zębów.

Jakimi cechami powinien wyróżniać się stomatolog?

Pamiętajmy, że stomatolog to specjalizacja, która funkcjonuje od zamierzchłych czasów, kiedy to zaczęto przeprowadzać archaiczne wiercenie zębów. W dzisiejszych czasach stomatolodzy mają wyraźnie nowocześniejsze sposoby leczenia, które pozwalają nam uchronić się od przenikliwego bólu i cieszyć się iście hollywoodzkim uzębieniem. Ażeby prawidłowo przeprowadzać zabiegi lecznicze, stomatolog musi ukończyć kompleksowe kursy, a także powinien charakteryzować się wrażliwością. Z pewnością mało kto ma predyspozycje do wykonywania tego obciążonego presją fachu.

W jaki sposób przekonać się do odwiedzin u stomatologa?

Stomatolog nie będzie wywoływał w nas strachu, jeśli będziemy stosować systematyczne zabiegi ochronne jamy ustnej. Starajmy się czyścić jamę ustną po wszystkich spożywanych produktach, chociaż 2 razy dziennie. Nie bagatelizujmy dopasowanych do naszych potrzeb szczoteczek. Najlepiej zaopatrzyć się w szczoteczkę zasilaną na baterie, gdyż skuteczniej eliminuje szkodliwe minerały niż te mechaniczne. Miejmy pod ręką zestaw wykałaczek dentystycznych i płukanek do pielęgnacji przestrzeni międzyzębnej. Nie bagatelizujmy porad, żeby już od wczesnego dzieciństwa uczyć pociechy systematycznej profilaktyki – wówczas będą cieszyć się zdrowymi zębami i nie będą bały się odwiedzić stomatologa. Przygodę ze szczoteczką trzeba zapoczątkować od 1 roku życia. Można też umówić kilkulatka do stomatologa, żeby zaaklimatyzował się w gabinecie. Pierwsza wizyta w klinice stomatologicznej powinna opierać się wyłącznie na pogadance z doktorem. Stomatolog powinien pokazać przedszkolakowi miejsce zabiegowe oraz instrumenty wykorzystywane do zabiegów.