biopsja fuzyjna kraków

Kiedy urolog może zlecić biopsję gruczołu krokowego?

8 lutego 2021

Stercz, czyli prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina wymiarami i postacią orzech włoski. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą zaczynają się u panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak istotna jest jej cykliczna kontrola. Daje to szansę rozpoznania przerostu czy też zapalenia tego gruczołu, a także odpowiednio wczesnego wykrycia niepokojących zmian nowotworowych. Warto zaakcentować, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego potencjalnego rozwoju.

Niepokojące objawy – kiedy odwiedzić urologa?

Mężczyźni po 45 roku życia powinni w regularnych odstępach pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeśli zauważyli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, problemy z erekcją i wytryskiem, trudności w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego przerywany strumień. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje spore prawdopodobieństwo rozwoju raka. Aby jednak mieć absolutną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która dzięki wykorzystaniu jednocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym z reguły ok. 30 minut. Dodatkowo pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, zatem cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym, więc pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. Pobrane wycinki gruczołu są następnie analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. korzystanie z rozrusznika serca, uczulenie na niektóre leki czy zaburzenia krzepliwości krwi. Dlatego też przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszelkie pytania wywiadu medycznego.

Dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]