
Korekcja wad wzroku – jakie zabiegi przeprowadzają optometryści?
4 lutego 2022Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o zabiegu femtoLasik, znajdziesz na https://voigtklinikaoka.pl/laserowa-korekcja-wzroku/metoda-femtolasik/.
Korekcja laserowa wzroku to w tym momencie najbardziej popularna metoda korekty presbiopii, astygmatyzmu, hyperopii czy myopii, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż zabiegi te są przeprowadzane przy użyciu kilku technik.
Zabieg FemtoLASIK – bezinwazyjna, bezbolesna, a jednocześnie bezpieczna technika korekcji wzroku
Zabieg FemtoLASIK (nazywany także All-Laser-LASIK) to bardzo bezpieczna, nie wywołująca bólu i bezinwazyjna metoda korekcji takich wad jak miopia (do -10 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), dalekowzroczność (do +4 dioptrii) oraz niekiedy presbiopia. Sam zabieg nie jest długi – wprawny lekarz optometrysta jest w stanie zakończyć go w kwadrans. Zaletą tego zabiegu jest to, że pacjent niezwykle szybko odzyskuje ostrość widzenia – w zasadzie w ciągu 24 godzin po zabiegu może podjąć na nowo swoje codzienne czynności. Zabieg rozdzielony jest na 2 etapy i w przeciwieństwie do tradycyjnej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się przy użyciu skalpela. Podczas zabiegu FemtoLASIK najpierw za pomocą lasera femtosekundowego oddziela się płat rogówki o grubości blisko 0,1 milimetra, a w drugiej fazie następuje kształtowanie rogówki laserem excimerowym.
Innym wariantem metody FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie działanie lasera excimerowego jest indywidualne dla każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu optometrysta wykonuje mapę rogówki i na jej podstawie rozplanowuje kolejne ruchy wiązki laserowej. Ten typ zabiegu przeprowadza się u osób z astygmatyzmem oraz nadwzrocznością, których rogówka znamionuje się nietypowym kształtem.
Zabiegi EBK oraz LASEK
Rzadziej wykorzystywane metody korekty wad wzroku to m.in.:
LASEK – przeprowadzany jest u pacjentów, u których z rozmaitych przyczyn nie jest zalecane wykorzystanie metody FemtoLASIK. W metodzie LASEK płat nabłonka rogówki usuwany jest alkoholem, a nie laserem.
EBK, w którym po znieczuleniu oka zdejmuje się z rogówki nabłonek (podlega on potem naturalnej regeneracji), a w następnym kroku formuje się rogówkę z użyciem lasera excimerowego. EBK zwana jest zabiegiem powierzchniowym, gdyż nie dochodzi do ingerencji w głębokie warstwy rogówki. Zabieg ten można jednakże zastosować wyłącznie do korekcji mniejszych wad wzroku.
Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]