Leczenie depresji

23 lutego 2017

Depresja daje o sobie znać na wiele sposobów. Metody terapii są naprawdę zróżnicowane, a to, na którą z nich w danej sytuacji postawić, zależy od najróżniejszych czynników. Jak dziś przebiega leczenie depresji i jakie z używanych metod są najlepsze?

Leczenie depresji – które leki?

Psychiatrzy zazwyczaj decydują się na farmaceutyczne leczenie depresji gdy rokowania nie są pozytywne. Zwykle sięgają po takie leki, jak fluoksetyna, duloksestyna oraz reboksetyna. Takie leczenie zajmuje mniej więcej sześć miesięcy i musi odbywać się we współpracy z psychiatrą – nie powinno się bez jego wiedzy odstawiać medykamentów lub ograniczać dawek. Chemiczne leczenie depresji jest naprawdę efektywną techniką, ale nie we wszystkich sytuacjach można się na nie zdecydować.

Ruch to przełom w leczeniu depresji

Jedną z najbardziej innowacyjnych metod techniką zwalczania depresji są ćwiczenia fizyczne. Przyczyną jej skuteczności jest fakt, iż ruch wpływa na zwiększenie się poziomu serotoniny – mózg chorego dzięki niej lepiej działa, a on sam stopniowo nabiera motywacji do walki z chorobą.

Psycholog, a leczenie depresji

Psychoterapia może być pomocna zwłaszcza wtedy, kiedy depresja jest skutkiem traumatycznych przeżyć – za takie można uznać odejście partnera albo wojnę. Leczenie depresji z pomocą psychologa dobre rezultaty daje tylko jeśli chory ma zamiar współpracować, ale jest techniką uznawaną za najefektywniejszą – koncentruje się na źródle choroby, a nie symptomach.