Leczenie kanałowe – nowoczesne metody

24 grudnia 2016

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest przyjemnym tematem. Obecnie zaś, stosując nowoczesne sprzęty i – co najważniejsze – skuteczne środki znieczulające, stomatolodzy mogą zagwarantować pacjentom, iż zabiegi okażą się w stu procentach komfortowe. Leczenie kanałowe jest wskazane za każdym razem, jeśli rozwinie się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, przez co dentysta może dostać się do głęboko zlokalizowanych warstw uzębienia. Warto jednak wiedzieć, że w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, często bardzo złożonych technologicznie sprzętów. Jakich?

Sprzęt do leczenia kanałowego

Obok sprzętów manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu w zasięgu wzroku lekarza, ograniczając niemal całkowicie ryzyko różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe jest również sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie sporej precyzji umożliwiają specjalistyczne urządzenia elektroniczne – endometry. Oprócz tego lekarze stosują także odpowiednie narzędzia, które umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane skrócenie kuracji oraz polepszenie komfortu leczonego.

Leczenie kanałowe a NFZ

Decydując się na leczenie kanałowe warto pamiętać, że nie zawsze będzie ono fundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie zaś w pełni płatne. Jeśli będzie ono potrzebne, warto udać się do stomatologa dysponującego odpowiednimi narzędziami oraz zawczasu sprawdzić, co o jego usługach dotychczasowi pacjenci mówią w sieci.