Maska do biegania w zanieczyszczonym powietrzu

5 września 2016

Bieganie wciąż zyskuje nowych entuzjastów. To rzecz jasna wiadomość ze wszelkich miar dobra, ponieważ bieganie, jak mnóstwo innych aktywności, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i ogranicza niebezpieczeństwo rozwoju wielu schorzeń. Niestety jest tak dla jedynie obszarów z niezanieczyszczonym powietrzem. Na obszarach, gdzie powietrze jest zapylone, wszelkie sporty na otwartym powietrzu mogą być skutkiem powstawania poważnych schorzeń. Powinniśmy o tym wiedzieć szczególnie, że południe Polski jest zaliczane do najbardziej zapylonych terenów na Starym Kontynencie. Nie znaczy to jednak, iż mieszkając tam musimy zaprzestać biegania. Wystarczy jedynie kupić odpowiednią maskę do biegania.

Działanie maski do biegania

Przeciwsmogowe maski do biegania różnią się od tych, które przeznaczone są dla hutników lub kotłowych CO. W czasie biegania powinniśmy wszak zatroszczyć się o komfort oraz stosować tylko te maski, jakie zapewnią nam pewne mocowanie. Podobnie jak wspomniane wersje, maska dla biegaczy posiada filtr z węglem aktywnym, a ten blokuje zanieczyszczenia z powietrza. Z uwagi na fakt, że zostają one wewnątrz filtra, niezbędne są jego regularne wymiany. Najprostsze przeciwsmogowe maski do biegania nie mają wyciąganych filtrów, więc po ich zużyciu powinniśmy kupić kolejny egzemplarz. Jeśli natomiast wybierzemy nieco droższą maskę, po zużyciu filtra można zwyczajnie umieścić nowy.

Maska do biegania – co będzie istotne?

Jak już wspomnieliśmy, istotnym parametrem maski do biegania będzie jej komfort – zanim kupimy dany egzemplarz, dobrze więc sprawdzić, czy jest on dostosowany do wielkości naszej twarzy. Jeśli zamierzamy kupić maskę do długiego używania, dobrze zrobimy decydując się na modele z wyjmowanymi wkładami. Pamiętajmy także o projekcie maski – przecież są dziś one istotnym elementem stroju i podobnie jak pozostałe, powinny odpowiednio się prezentować.