Maska przeciw smogowi – dlaczego jest tak ważna?

27 października 2016

Południowe regiony Polski oraz największe metropolie należą do szczególnie zanieczyszczonych obszarów Starego Kontynentu. Nic więc zaskakującego, że ich mieszkańcy szukają metod, jakie umożliwiłyby zminimalizowanie niebezpiecznych skutków zapylenia atmosfery. Najważniejsze oczywiście są starania, dzięki którym możliwe będzie zmniejszenie liczby wytwarzanych spalin – tak przez zakłady, jak i piece w kamienicach. Dopóki jednak w atmosferze wciąż zawartych jest wiele zanieczyszczeń, kluczowe okazuje się chronienie płuc przed ich niekorzystnym wpływem. Z tego powodu tak istotne jest, by wszyscy, którzy często znajdują się na dworze, wyposażyli się w maskę przeciw smogowi.

Jak działa maska przeciw smogowi?

Maska przeciw smogowi powinna odizolować płuca oraz przełyk od zanieczyszczeń z powietrza – z tego powodu jej brzegi bezpośrednio dotykają polików. Najistotniejszymi elementami tego rodzaju masek są oczywiście filtry, które zatrzymują drobiny pyłu. By okazały się efektywne, powinny być zrobione z aktywnego węgla o właściwej budowie, która umożliwi zatrzymanie także niewielkich drobin. Z tego powodu musimy pamiętać, że po włożeniu maski oddychanie ma prawo okazać się nieco cięższe niż bez ochrony.

Jak wybrać maskę przeciw smogowi?

Noszenie maski przeciw smogowi przyniesie pozytywne rezultaty jedynie wówczas, gdy będziemy ją nosić zawsze, kiedy przebywamy na zewnątrz. Z uwagi na to przy jej kupnie koniecznie należy sprawdzić, czy maska jest dostosowana do kształtu naszej twarzy oraz czy jesteśmy w stanie bez przeszkód przez nią oddychać. Na rynku sprzedawane są najróżniejsze maski przeciw smogowi – tak proste modele, jak i te posiadające wymienny filtr. Jeśli zamierzamy korzystać z niej podczas aktywności fizycznej, najlepszym pomysłem okaże się wybór drugiego typu – te maski są wszak bardziej efektywne oraz komfortowe.