Nauka pływania dla niemowląt – co warto wiedzieć

22 listopada 2016

Rodzice chcą dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze, dlatego warto zacząć wspomaganie rozwoju malucha możliwie jak najwcześniej. Idealnie ten cel spełnia pływanie. Z tego powodu nauka pływania dla dzieci cieszy się rosnącą popularnością. Ale czy przynosi to jakiekolwiek korzyści? Od jakiego wieku można z maluchem zacząć chodzić? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Nauka pływania dla niemowląt – jakie korzyści przynosi maluchom?

Naukę pływania dla niemowląt, która teraz dostępna jest w większości dużych miejscowości takich, jak Kraków, Gdańsk czy Łódź, można rozpocząć się już od trzeciego miesiąca życia dziecka. Niezbędna jest jednak uprzednia konsultacja z pediatrą, który musi stwierdzić, czy w przypadku naszego dziecka nie mają miejsca ewentualne przeciwwskazania. Nauka pływania to nie tylko ekscytująca zabawa dla dziecka, ale również stymulowanie jego właściwego rozwoju. Zajęcia w basenie wzmacniają układ krążenia oraz układ oddechowy, rozbudowują też układ mięśniowy i uczą dzieci świadomości własnego ciała. Skutecznie odciążają też układ szkieletowy, co w późniejszym czasie ma szczególną wagę podczas nauki raczkowania i chodzenia. Dodatkowo nauka pływania rozwija celowość ruchów oraz spostrzegawczość, gdyż w trakcie zajęć animowane są przeróżne gry, które pozytywnie wpływają na koordynację oko-ręka. Może to być na przykład chwytanie piłki unoszącej się na wodzie. Zajęcia, które prowadzone są w grupie równolatków to także korzystny wpływ na rozwój społeczny i emocjonalny niemowlaka. Z kolei aktywna zabawa z rodzicami zapewnia poczucie bezpieczeństwa, zacieśnia więź emocjonalną i pomaga budować zaufanie.

Nauka pływania dla niemowląt – potrzebny doświadczony instruktor

Nauka pływania dla niemowląt będzie na pewno efektywna i bezpieczne tylko wówczas, gdy będzie odbywała się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Konieczne jest zdobycie przez nich odpowiednich licencji umożliwiających prowadzenie zajęć ruchowych z dziećmi.