Przeciążenie, stan zapalny, choroby wewnętrzne – o źródłach bólu pleców

15 października 2020

Uzupełnij swoje wiadomości o bólu kręgosłupa piersiowego

Nawracający ból pleców w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub między łopatkami stopniowo staje się codziennością dla sporego procenta populacji. Dziś jest to niedyspozycja, z którą borykają się nie tylko starsi ludzie. Praca w pozycji siedzącej skorelowana z znikomą aktywnością fizyczną powoduje, iż bólu tego typu doświadczają coraz to młodsi ludzie.

Co może być przyczyną bólu pleców?

Ból kręgosłupa może mieć sporo przyczyn. Jego pojawienie się np. na wysokości klatki piersiowej częstokroć powiązane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli doświadczany jest jako ból promieniujący w kierunku ramion i barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może też dawać sygnały o rozwijaniu się zmian reumatycznych czy schorzeń narządów wewnętrznych, toteż jego leczenie rozpoczyna się m.in. od wykluczenia tego rodzaju przyczyn. Tymczasem ból w odcinku lędźwiowym, jak również ból między łopatkami notorycznie jest następstwem przeciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni czy więzadeł przykręgosłupowych), wynikającego zazwyczaj z przestawiania wielokilogramowych obiektów lub złym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest zaniedbywany, gdyż znika po wypoczynku, jednak może on być objawem rozwoju dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa także następstwem rozmaitych stanów zapalnych lub urazów często tak znikomych, że przypominamy sobie o nich dopiero w trakcie rozmowy z lekarzem.

Ból kręgosłupa – co rekomendują specjaliści?

Bólu kręgosłupa nie wolno zaniedbać i należy szybko zgłosić się na wizytę u lekarza. Jest on w stanie orientacyjnie określić typ i źródło bólu, a w dalszej kolejności skieruje do stosownego specjalisty, który wybierze optymalną formę leczenia. Nie warto jednakże czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. O kręgosłup wypada dbać nieustannie, również jeśli nie sprawiał dotychczas problemów. Z tego też powodu specjaliści rekomendują dbanie o odpowiednią wagę, systematyczne ćwiczenia, a także pamiętanie o należytym ułożeniu ciała, np. w czasie pracy przy biurku. Napięte mięśnie pleców i szyi można również rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym albo przy użyciu urządzeń do wibroterapii. Taki masaż wibracjami wzmacnia mięśnie, co zmniejsza bóle przeciążeniowe, a także pobudza krążenie krwi i limfy.

Dane adresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]