
Przepuklina – kto jest narażony?
15 września 2016Przepuklina jest jednym z najpoważniejszych schorzeń. Mimo tego nierzadko bagatelizujemy jej początkowe objawy, umożliwiając jej dalszy rozwój. To zaś może owocować groźnymi komplikacjami, w wielu przypadkach stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Przepuklina to wydostanie się tkanek na zewnątrz, wskutek czego zwiększa się ryzyko wystąpienia poważnych zakażeń. Zwykle obserwowana jest na udzie, jednak może pojawić się także w jamie brzusznej oraz klatce piersiowej. W przypadku jej zaobserwowania powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, który zastosuje właściwe, efektywne metody terapii.
Powody wystąpienia przepukliny
Przepuklina zazwyczaj jest skutkiem zbytniego przeciążenia – pojawia się między innymi przy przenoszeniu ciężkich rzeczy. Nierzadko zaś przyczyny jej wystąpienia są całkowicie odmienne – może okazać się tym niedobór kolagenu, w wyniku czego przerwane są błony utrzymujące organy brzucha. Ryzyko wystąpienia przepukliny rośnie z biegiem lat, zatem szczególnie narażeni są wiekowi chorzy, chociaż często notuje się ją także u maluchów – szczególnie niemowląt.
Przepuklina – co robić?
Zwalczenie przepukliny musi być rozpoczęte jak najszybciej i być nadzorowane przez dobrego lekarza. Dzisiejsze metody są znacznie skuteczniejsze od sposobów wykorzystywanych dawniej i eliminują objawy uboczne. Zamiast szyć tkanki chorego, w miejscu przepukliny wkłada się specjalne membrany, a te umożliwiają ograniczenie napięcia i przez to wyeliminowanie niebezpieczeństwa kolejnego wystąpienia przepukliny.