terapia małżeńska UK, terapia par UK

Terapia par lekarstwem na nieporozumienie w związku

10 października 2016

Kłótnie zdarzają się we wszystkich małżeństwach. Część z nich nie stanowi zagrożenia, zaś po stwierdzeniu, co było przyczyną problemów, partnerzy samodzielnie zażegnują problemy. Bywa jednak, iż powody są bardzo problematyczne – między innymi niewierność jednego z partnerów, zatajanie prawdy czy kłopoty łóżkowe. W takich przypadkach wyjście z kryzysu na własną rękę może okazać się nieosiągalne. Kiedyś zwykle skutkowało to rozwodem, ale obecnie dostępne są sposoby, z którymi możemy zażegnać nawet największe rodzinne konflikty. Kiedy jednak terapia par będzie rzeczywiście potrzebna? Jak przebiega? Jak przygotować się do niej, by dała spodziewane skutki?

Kiedy postawić na terapię par?

Pary w kryzysie najczęściej udają się po pomoc wówczas, gdy nie rozumieją nawyków drugiej strony. Zwykle osobno spędzają czas wolny ze współmałżonkiem, zamiast tego spotykają się między innymi z przyjaciółmi. Małżonkowie rozpoczynający terapię par często zauważają, iż brak im tematów do dyskusji, gdyż ich pasje są inne od pasji partnera. Terapia par bywa również polecana wówczas, gdy jeden z małżonków dopuścił się zdrady małżeńskiej – w podobnych sytuacjach jest ona jednak najbardziej problematyczna. Powodem sporych zgrzytów w kontaktach między małżonkami potrafią okazać się też nierozwiązane problemy seksualne, bo pary zazwyczaj nie potrafią rozmawiać na ten temat bez odczuwania wstydu.

Terapia par – jak przebiega?

Podstawą terapii par jest odnalezienie przyczyn problemów w małżeństwie i ich wyeliminowanie. Dlatego najistotniejszymi częściami terapii są dyskusje między małżonkami – nie są to jednak wyrzuty w obecności psychologa, a spokojne rozmowy pozwalające na dotarcie do powodów konfliktu. Terapia par zazwyczaj zakłada również mediację, która umożliwia zażegnanie większości spięć. Należy wspomnieć także o tym, że terapia par spodziewane skutki daje wyłącznie wówczas, gdy porozumienia pragną oboje partnerzy – z tego powodu istotną częścią okazują się ćwiczenia nad poprawą komunikacji.

Dane adresowe:
Prywatny Gabinet Psychoterapii Systemowej
101 Lockhurst Lane (budynek Citybase)
CV6 5SF Coventry

Mob.: 074 694 36 339