Ukruszony ząb? Idź do chirurga stomatologa

8 września 2016

Chirurg stomatolog reprezentuje profesję zajmującą się przeprowadzaniem złożonych zabiegów w zakresie przyzębia. Jest to oddzielna dziedzina nauk medycznych, której nie należy utożsamiać z tradycyjną stomatologią.

Kiedy trzeba skorzystać z usług z chirurga stomatologa?

Działaniu chirurga stomatologa podlegają często ostatnie zęby trzonowe, których usuwanie nie zalicza się niestety do najłatwiejszych procesów. Profesjonalne usunięcie zębów mądrości niebywale upośledza fakt, że ich korzenie niejednokrotnie są krzywe. Wówczas do akcji przystępuje profesjonalista – chirurg stomatolog, który zleca zdjęcie RTG obolałej okolicy i postanawia o następnym etapie leczenia. Chorzy cierpiący na spore niedobory zębów też mogą poddać się szerokiemu wachlarzowi specjalistycznych operacji prowadzonych w gabinecie stomatologa. Możemy wybrać nowoczesne implanty zębowe, czyli tytanowe wszczepy implementowane w szczęce osoby ciepiącej na ubytki. Na nich z kolei należy wykonać koronę zęba. Tak przygotowane implanty są wyjątkowo praktyczne, umieszczone na zawsze i zdecydowanie lepsze od anachronicznych protez.

Dlaczego praca chirurga stomatologa odróżnia się od tradycyjnych specjalizacji dentystycznych?

Chirurg stomatolog często współdziała z innymi dentystami i wykonuje interwencje chirurgiczne, które wykraczają poza zwykłą medycynę nieinwazyjną. Rejestrują się do niego pacjenci z ułamanymi trzonowcami, których nie można usunąć dysponując środkami niechirurgicznymi. Ponadto zalegające w dziąśle części korzeni zębowych są zaleceniem do ingerencji chirurga stomatologa. W swojej klinice używa on z akcesoriów oraz metod leczenia, nieosiągalnych u pozostałych lekarzy. Wszystkie zabiegi prowadzone są pod znieczuleniem, dlatego ból nie stanowi już dla nas wymówki. Zwróćmy uwagę też, żeby skrupulatnie przestrzegać zaleceń chirurga stomatologa, omijać picia gorących napojów czy degustowania alkoholu bezpośrednio po zabiegu.