Zdiagnozowałaś żylaki? Działaj

19 maja 2016

Żylaki zaliczane są do najczęstszych schorzeń, jednak mimo tego mogą okazać się naprawdę bolesne. Nazywa się tak zatory w naczyniach krwionośnych, w wyniku jakich te rozszerzają się oraz stają się zauważalne. Co istotne, żylaki są problemem nie tylko kosmetycznym – nieleczone mogą bowiem generować komplikacje, zaś ich pojawienie się niekorzystnie rzutuje na samopoczucie pacjenta. Najczęściej umiejscawiają się na kończynach dolnych, jednak potrafią wystąpić także w przełyku czy odbycie – wówczas mowa o hemoroidach. Należy również wspomnieć, iż żylaki niekiedy są symptomem niebezpiecznych chorób. Jak zatem zwalczyć żylaki? Dlaczego się pojawiają?

Powody powstawania żylaków

Żylaki pojawiają się w szczególności u kobiet. Czasem okazują się skutkiem ciąży i sporego obciążenia, a poza tym występują także wskutek regularnego stania. Z tego względu zagrożeni nimi są ludzie działający w takich profesjach jak kelnerstwo, handel oraz lekarze. Powodem występowania żylaków potrafi być też zakładanie obcisłych rajstop oraz siedzący tryb pracy. Niebezpieczeństwo ich wystąpienia możemy zminimalizować dużo maszerując i ćwicząc.

Sposoby kuracji żylaków

W razie żylaków bardzo istotne okazuje się bezzwłoczne wdrożenie terapii. Nie powinniśmy walczyć z nimi samodzielnie – lepiej zrobimy, udając się do doświadczonego chirurga naczyniowego. Najprawdopodobniej wykorzysta on którąś z innowacyjnych metod – na przykład termoablację wewnątrznaczyniową, polegającą na włożeniu do wewnątrz żyły igły i stymulacji jej prądem czy falami akustycznymi.