Czym wyróżnia się woda procesowa?

20 lipca 2016

Woda nie w każdym wypadku jest zdatna do picia. W fabrykach potrzebna jest także woda procesowa, która używana jest między innymi do chłodzenia wszelkich instalacji. Warto jednak zaznaczyć, że woda procesowa powinna spełniać szereg wymagań. Nie powinna okazać się zbyt twarda, bo w takim przypadku istnieje niebezpieczeństwo powstawania osadu na elementach maszyn. Nie można nie wspomnieć także o oczyszczeniu wody. Jak więc uzdatniana jest woda procesowa? W których fabrykach jest używana?

Woda procesowa – sposoby wytwarzania

Wodę procesową produkuje się rozmaitymi technikami, lecz najchętniej wykorzystywane są w tym celu stacje odwróconej osmozy. Woda przesączana jest przez półprzepuszczalną membranę, wskutek czego likwidowane są wszystkie zanieczyszczenia. Odwrócona osmoza wykazuje mnóstwo atutów – jest dość tania, ponieważ nie potrzeba do niej sporego poboru energii oraz naprawdę efektywna. Należy dodać, iż tak produkowana woda procesowa jest nie tylko zmiękczona, ale także nie zawiera żadnych minerałów.

Woda procesowa – zastosowania

Woda procesowa jest nierzadko stosowana do chłodzenia części urządzeń fabrycznych. Sprawdza się lepiej niż pozostałe ciecze, a oprócz tego jest mniej kosztowna. Woda procesowa jest ponadto używana również w produkcji napojów oraz leków. Nie można nie wspomnieć także o rolnictwie, gdzie wodę procesową wykorzystuje się do nawadniania roślin, oraz placówkach medycznych, gdzie służy ona do czyszczenia sprzętu.