Falowniki

25 lipca 2016

Żeby jak najlepiej wykorzystać przemiennik, należy kupić odpowiednią wersję. Chociaż osobom średnio zorientowanym w tej dziedzinie może to wydać się niełatwym zadaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę kilka porad, nie powinno być powodem większych problemów. Które parametry zasługują więc na szczególną uwagę?

Co mają napędzać falowniki?

Największe znaczenie ma wybór falownika odpowiedniego do zasilanego urządzenia. W przypadku małych napędów, sprawdzą się i najprostsze falowniki, ale do napędzania urządzeń takich jak wentylatory kopalniane lepiej wybierać większe przemienniki.

Jak mają być zasilane falowniki?

Informacje o tym, w jaki trybie pracuje konkretne urządzenie dostępne są na jego obudowie. Niektóre maszyny pracują jedynie w trybie jednofazowym, do innych natomiast istnieje możliwość zastosowania różnych typów falowników.

Wytrzymałość falowników – to najbardziej się liczy

Od niezawodności falowników zależy nie tylko wydajność zasilanej za ich pomocą instalacji, ale także życie i zdrowie jej użytkowników. Z tego powodu wybierając je powinniśmy dowiedzieć się, jaką renomą cieszą się falowniki konkretnej firmy – nierzadko mówi ona dużo o jakości tych produktów.

Akcesoria dla falowników

Praca przemienników będzie jeszcze efektywniejsza, jeśli wyposażymy je w właściwe akcesoria. Największe znaczenie mają enkodery, z którymi można dokładnie ustawić prędkość obrotową wału. Warto także zainwestować w sterowniki, dzięki którym bezproblemowo obsługuje się przemienniki.