Gdzie się wykorzystuje silniki prądu stałego?

19 lutego 2022

Więcej o silniku szczotkowym na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Masa rzeczy, które użytkujemy codziennie i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Małe bądź olbrzymie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te urządzenia zmieniły nasz tryb pracy oraz życia, lecz przeciętny człowiek zwykle nie ma świadomości tego, jak funkcjonują te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Silniki na prąd stały – co powinno się wiedzieć?

Zadaniem silników prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomalże dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem wielu osób. Do ich konstrukcji, późniejszych usprawnień i ostatecznie ich dopuszczenia do powszechnego zastosowania w różnorodnego typu mechanizmach, przyczyniły się badania i wynalazki najlepszych innowatorów połowy XIX wieku, jak np. Thomas Davenport, Gaston Planté czy Michael Faraday. Silniki elektryczne DC złożone są ze wirnika, nieruchomego statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora i szczotek. Współcześnie na co dzień stosowane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są generalnie lubiane za ciche działanie, jak równieżswoją niezawodność.

Gdzie używa się silników DC?

Powiedzieć, że silniki elektryczne na prąd stały są stosowane zasadniczo wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli posiadasz czytnik CD/DVD lub korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki na prąd stały są modułem sterowanych radiowo samochodów oraz pociągów, a więc zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które pewnie kupimy również naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych niezastąpionych w wielu gałęziach przemysłu, np. budowlanej, wydobywczej i produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne staną się powszechne, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bowiem napędzają popularne segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Z silników prądu stałego korzystają również hobbyści do tworzenia własnych prototypów z obszaru mechaniki oraz robotyki.

Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o małej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach hobbystycznych lub z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego zastosowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od renomowanych światowych producentów.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]