Kabel RG11 – który model będzie najlepszy?

25 lutego 2017

Więcej szczegółów o kablu RG11

Instalacje telekomunikacyjne, jak wiemy, potrzebują oczywiście wykorzystania odpowiednich kabli. Kluczowymi ich częściami są przewody światłowodowe, jednak jedynie z ich użyciem wykonanie sprawnej instalacji nie byłoby osiągalne. Do transmisji sygnałów o niewielkiej mocy wykorzystywane są bowiem przewody koncentryczne, z których wymienić powinniśmy na przykład kable RG6, RG11 oraz mnóstwo pozostałych. Kable RG11 oraz pozostałe rodzaje wymagają także właściwych złączy – są to między innymi TNC, N, czy SMA. Jak jednak skonstruowany jest kabel RG11 oraz pozostałe? W których sytuacjach zazwyczaj są stosowane? Jakie powinny mieć parametry?

Kabel RG11 – konstrukcja

Najistotniejsze elementy kabla RG11 to przewody – najczęściej wyprodukowane są z miedzi, ale poszczególne wersje posiadają przewód stalowy albo aluminiowy. Rdzeń ukryty jest pod izolacją dielektryczną, która zbudowana jest z tworzywa sztucznego, a jej wielkość wpływa na przewodzenie konkretnego kabla. Kolejnym ośrodkiem przewodzącym okazuje się ekran, jaki wykonany jest najczęściej z miedzi, rzadziej zaś z glinu. Elementami chroniącymi kabel RG11 przed wilgocią, kurzem oraz przerwaniem jest z kolei warstwa zewnętrzna – zrobiona ze starannie dobranych materiałów sztucznych.

Cechy kabla RG11

Najistotniejszy parametr kabla RG11 to jego impedancja – powinna równać się 75 omów. Pozostałe kable koncentryczne mają przewodność wynoszącą 50 omów – między innymi te z oznaczeniem RG214. Przy doborze kabla RG11 warto sprawdzić powierzchnię zewnętrzną, która powinna być wystarczająco szeroka (w przypadku kabli narażonych na uszkodzenia jest to nawet 1 cm) i zrobiona z wodoodpornego surowca – na przykład polichlorku winylu (tylko wtedy zapewni bezpieczeństwo środkowym częściom). Jakość przesyłanych sygnałów zależna jest natomiast od tłumienności oplotu – ta powinna wynosić co najmniej 20 db.

Dane adresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]