
Odwrócona osmoza przemysłowa – jak przebiega?
4 września 2016Osmoza to proces, który zachodzi tak w organizmach żywych, jak i w laboratorium. Opiera się na dyfuzji dwóch substancji przez półprzepuszczalną membranę, w wyniku której zawartość najistotniejszych związków się wyrównuje. Odwrócona osmoza zaś odbywa się w podobny sposób, ale roztwór o większym stężeniu wyciąga z tego o mniejszej atomy. Dzięki temu możliwe staje się filtrowanie danej cieczy i wydobycie czystej wody. Nie powinno więc zaskakiwać, iż odwrócona osmoza jest coraz chętniej wykorzystywaną techniką w przemyśle.
Kiedy zdecydować się na odwróconą osmozę przemysłową?
Odwrócona osmoza przemysłowa to technika wykorzystywana przede wszystkich do oczyszczania zużytej cieczy. Przez to proste staje się odzyskanie cennych substancji, które bez niej byłyby stracone i większe stężenie odprowadzanej cieczy, co pozytywnie wpływa na przyrodę. Odwrócona osmoza przemysłowa to także metoda umożliwiająca odsolenie wody morskiej i sprawienie, że będzie ona zdatna do spożycia.
Atuty odwróconej osmozy przemysłowej
W warunkach przemysłowych najważniejsze jest to, iż do przeprowadzenia odwróconej osmozy przemysłowej nie potrzeba wiele energii. Właściciele fabryk często stawiają na tę technikę również ze względu na to, że może się ona odbywać bez przerwy – a to bardzo ułatwia funkcjonowanie zakładów. Stacje odwróconej osmozy przemysłowej mają poza tym prostą budowę, co ułatwia korzystanie z nich także przez niedoświadczonych pracowników.