Rodzaje i zastosowanie motoreduktorów

5 lipca 2022

Tutaj zamówisz motoreduktory jednofazowe.

Motoreduktor to po prostu zintegrowane połączenie napędu elektrycznego z przekładnią. Jak pracują motoreduktory i kiedy się ich używa? Dowiesz się wszystkiego z naszego artykułu.

Motoreduktor – redukuje prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają efektywniej korzystać z elektrycznych silników w roli napędu w najrozmaitszych zastosowaniach w przemyśle. Za pośrednictwem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna sprawność przekładni nigdy nie jest 100%, wobec tego zawsze powstaje niewielka różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne elementy jak hamulce lub sprzęgła. Niekwestionowaną zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane układy, które można bez przeszkód znaleźć w katalogu producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb danej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nieraz miesięcy, na czasochłonne pomiary oraz testy poszczególnych zestawów elementów. Zależnie od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do niewielkich, umiarkowanych albo znacznych obciążeń, a także do krótkiego albo długiego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano wielostopniowe przekładnie, można osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów oferują miliony ich potencjalnych kombinacji

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem różnych wariantów silników (BLDC, DC, AC i bocznikowych), dzieli się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).

Nie ma chyba takiego sektor gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności bądź logistyka, motoreduktory wprawiają w ruch różnorodne automaty, jak kolejki górskie, linie produkcyjne, schody ruchome czy wirniki. Duże zróżnicowanie ich mocy, wielkości oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników sprawiła, że liczbę realnych zestawów, jakie teraz mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]