Serwonapędy – sklep

29 sierpnia 2016

Serwonapędy to typ napędów, które oprócz wytwarzania mocy, służą również do ustawiania osi. Ich najmocniejszą stroną jest duża precyzja – jeśli o nią chodzi, dają o wiele lepsze wyniki niż zwykłe silniki.

Budowa serwonapędów

Sercem takich napędów jest silnik zasilany energią elektryczną, który wprawia w ruch dany układ. Na funkcjonalność serwonapędu najistotniejszy wpływ ma sterownik, za pomocą którego można ustalić pozycję osi. ważną częścią serwonapędów jest również moduł sprzężeń zwrotnych, a cały napęd musi być połączony w hermetyczną całość oraz być wyprodukowany z surowców zapewniających jego dużą wydajność.

Sterowanie serwonapędów

W przypadku serwosilników najistotniejsze jest nieskomplikowane kontrolowanie. Z tego powodu ich wytwórcy zawsze starają się, by dostarczane przez nich serwonapędy były zarządzane z poziomu PC-ta – często proponują systemy GUI, dzięki którym łatwiejsze staje się sterowanie serwosilników oraz tworzenie wykresów ich pracy.

W jakich miejscach używa się serwonapędów?

Serwonapędy nierzadko wykorzystywane są w maszynach do wykonywania elementów plastikowych, gdzie umożliwiają dokładne ustawienie formy. Używa się ich także w zakładach, w których konieczne jest dokładne nawinięcie czegoś na szpulę. Wykorzystuje się je w przemysłowych elektronarzędziach i instalacjach służących przenoszeniu produktów w magazynach.