Sklep z silnikami krokowymi

5 września 2016

Co to są silniki krokowe?

Silnik krokowy, zwany również silnikiem skokowym, to typ motoru elektrycznego. Źródło nazwy tego wynalazku jest intuicyjne – przy odpowiednim wysterowaniu jego wirnik obraca się o dany z góry zdefiniowany krok (podawany w stopniach). Oferuje to możliwość prezycyjnego kontrolowania ilości obrotów na minutę w dowolnym momencie działania. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji tych silników w połączeniu z wspomnianym wcześniej specjalnym sterowaniem.

Silniki krokowe a dzisiejsze maszyny

Oprócz chirurgii, nieprzeciętna dokładność jest nadzwyczaj cenna w innych sferach życia. Dzisiejsza mechanika nierzadko również jej wymaga. I właśnie silniki krokowe świetnie się tu nadają. Większość maszyn jest obecnie sterowana cyfrowo, czyli za pośrednictem impulsów elektrycznych o określonych poziomach napięć. Silnikami krokowymi steruje się taką samą metodą – poprzez okresowe nadawanie impulsów elektrycznych do kolejnych wyprowadzeń urządzenia. O okresie ich rotacji nie decyduje, jak w klasycznych napędach prądu stałego, przyłożony prąd, ale czas trwania kolejnychnastępujących jeden po drugim pulsów. Dzięki precyzji sterowania i brakowi obowiązku przechodzenia z domeny cyfrowej na analogową, silniki krokowe znalazły miejsce w wielu obszarach współczesnej techniki i da się je spotkać w różnych urządzeniach i maszynach, na przykład drukarkach, napędach CD.

Wady silników krokowych

Opisywane silniki nie są rozwiązaniem idealnym. Poza niezaprzeczalnymi zaletami posiadają parę istotnych wad, które mieć na względzie. W porównaniu z innymi typami napędów „na prąd”, pobierają stosunkowo dużo energii, oprócz tego emitują niemało energii cieplnej. Ze względu na ich budowę w niektórych zastosowaniach może być zbyt niska. Zazwyczaj nie przekracza kilkuset obrotów na minutę.

Dostępne silniki krokowe

Na rynku silniki krokowe dostępne w różnych wariantach. Różnią się między sobą:

  • wielkością,
  • konstrukcją,
  • parametrami elektrycznymi (napięcie impulsów, oporność elektryczna).

Pomimo, że ceny silników krokowych są wyższe niż mniej złożonych silników prądu stałego, wciąż pozostają odpowiednio opłacalne nawet w amatorskich projektach.