Światłowód czy sieć koncentryczna – nod optyczny

1 marca 2017

Dowiedz się więcej o nodzie optycznym na telmor.pl/Produkty/Wezly-odbiorniki-optyczne/Wezly-optyczne

Pojęcie używane przy sieciach służących do transmitowania tzw. kablówki to nod optyczny. Nody te pomagają kierować sygnał telewizyjny do odrębnych klientów. Zobaczmy zatem gdzie dokładnie znajduje się nod optyczny i jakie ma możliwości.

Nod optyczny – korzystaj z kablówki, usług multimedialnych i telefonii

W mechanizmie telewizji kablowej mamy do czynienia z 2 modelami sieci – światłowodową i koncentryczną. Pierwsza z nich służy do przesyłania przekazu na spore odległości. Druga – kieruje sygnał do poszczególnych abonentów. Nod optyczny umieszczony jest w pobliżu finalnych abonentów. Działa w ten sposób, że zamienia sygnał optyczny na elektryczny. Dzięki temu abonenci mogą oglądać nawet kilkadziesiąt stacji telewizyjnych, słuchają radia i korzystają z ofert multimedialnych – internetu i monitoringu.

Nod optyczny – cyfrowe wyświetlacze

Współcześnie wyróżniamy różne rodzaje nodów optycznych, które służą do kierowania danych do ostatecznych abonentów. Funkcjonują one na różnych pasmach – zazwyczaj do 1218 MHz, sprawdzają się też na różnych długościach fali – 1610 nm lub 1310 nm. Stworzone są do działania np. w standardach HFC i FTTB. Posiadają też kanały zwrotne, które zapewniają dostęp do usług interaktywnych. Ich montaż nie nastręcza problemów, gdyż wyposażone są w kompaktowe osłony. W zależności od modelu nodu optycznego – zasilanie odbywa się zdalnie lub lokalnie. Sterowanie nimi nie wymaga bezpośredniego kontaktu, ponieważ nowoczesne nody optyczne wyposażone są w specjalne sygnalizatory LED, oparte na specjalistycznych mikroprocesorach.

Dane adresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]