Węzeł optyczny w sieciach światłowodowych

2 lutego 2017

Chcesz nabyć węzeł optyczny? Wejdź na telmor.pl/Produkty/Wezly-odbiorniki-optyczne/Wezly-optyczne

Współczesne sieci telekomunikacyjne niemal za każdym razem wykonuje się z użyciem przewodów światłowodowych. Jest to skutkiem wyjątkowych cech tego kabla – szybkości przekazu informacji oraz nieznacznych zniekształceń. Jak wiemy, sieci tego typu nie byłyby w stanie funkcjonować bez odpowiednich części pozwalających na przekaz informacji oraz późniejsze dekodowanie. Aby wykonać taką instalację niezbędne są takie elementy jak multiswitche czy nadajniki optyczne, a także węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla funkcjonowania każdej sieci – umożliwiają bowiem modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i tym samym zapewnienie usług krańcowym odbiorcom. Jak więc funkcjonują? Jakie zalety powinien posiadać odpowiedni węzeł optyczny?

Jak działa węzeł optyczny?

Jak przed chwilą napisaliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał światłowodowy, aby emitować impuls elektryczny. Warto jednak dodać, że jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi oprócz tego wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na jakich zwykle funkcjonuje węzeł optyczny to od paru megaherców do nawet jednego GHz. Dla sprawnego działania węzła optycznego niezbędna będzie również właściwa osłona, zabezpieczająca delikatne podzespoły w środku węzła przed kurzem, wilgocią i pozostałymi zagrożeniami – zazwyczaj zrobiona z metalu.

Parametry węzła optycznego

O tym, czy konkretny węzeł optyczny będzie odpowiedni, decydują określone cechy. Najistotniejsze jest pasmo działania węzła i moc sygnału – od tego zależna jest bowiem liczba krańcowych odbiorców, do których prześle dane. Poza tym należy zwrócić uwagę na zużycie prądu – w ogromnej mierze rzutuje to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Chcąc uniknąć trudności przy naprawach sieci, warto także przetestować metody kalibracji węzła – najlepiej, jeśli pozwala na wygodną korekcję ustawień.

Dane adresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]