10 powodów, dla których biżuteria to idealna pamiątka z wakacji

7 maja 2022

Jakie pamiątki przywozicie z urlopowych podróży? Pocztówki? Magnesy lub kubki? Odzież? A może szukacie produktów regionalnych? Jednym z lepszych pomysłów na drobiazg, który ma nam przypominać o miejscu, które odwiedziliśmy, jest biżuteria.

Dlaczego z podróży warto przywozić biżuterię?

Ma ogromną moc przypominania o podróży

Za każdym razem, kiedy założyć bransoletkę lub kolczyki przywiezione z podróży, będziesz przypominać sobie wakacje i wszystkie te wspaniałości, które widziałaś.

Nie zużywa się, nie psuje, nie wychodzi z mody

To idealna pamiątka, bo nie wymaga miejsca w domu, nie kurzy się (o ile wstawisz ją do kasetki), nie rujnuje wystroju wnętrza (jak różnego rodzaju ozdoby w formie figurek czy elementów dekoracyjnych), nie skończy się (jak kosmetyki), nie zacznie psuć (jak żywność), nie stanie się passe i nie zjedzą jej mole (jak odzież).

Biżuteria to element kultury zamknięty w niewielkim rękodziele

Biżuteria to małe dzieło sztuki. Zazwyczaj pamiątkowa biżuteria związana jest symboliką z elementami ważnymi dla danego regionu. Choć niekiedy wymaga to odrobiny eksploracji, z każdej podróży można przywieźć biżuterię charakterystyczną dla danego regionu. Niekiedy są to kwestie materiałów, które wykorzystuje się w danym miejscu (np. biżuteria z lawy wulkanicznej z Wysp Kanaryjskich), kamieni i minerałów (biżuteria z bursztynem znad polskiego morza), a niekiedy formy (np. kolczyki z mini wieżą Eiffla z Paryża).

Nie kupisz tego w Polsce

Odzież, jedzenie, gadżety – dzięki globalizacji można w każdym zakątku świata kupić prawie wszystko. Na domiar złego są to te same rzeczy. Nie ma znaczenia, czy szal w markecie kupiłaś w Polsce, w Panamie czy na Tajwanie – jeśli jest z H&M czy innej sieciówki to będzie wyglądać identycznie, a różna będzie co najwyżej jego cena.
Jeśli jednak zdecydujesz się na biżuterię z lokalnego rynku, to masz pewność, że kupujesz coś, czego w Polsce nie zdobędziesz.

Nikt z Twoich znajomych nie będzie takiej miał

Skoro nie można danej rzeczy kupić w Polsce, to szanse na to, że Twoja koleżanka z pracy przyjdzie do biura w takim samym naszyjniku, mocno spadają. W zasadzie są szanse, że będziesz mieć coś, czego nie ma nikt inny. A jeśli kupisz biżuterię hand made, to masz tego 100% pewność.

Pamiątka w formie biżuterii nie musi być kosztowna

Nie zawsze dysponujemy dużym budżetem na zakupy wakacyjne. Na szczęście, biżuteria wcale nie musi być droga. Jeśli mamy budżet, możemy kupić coś u lokalnego projektanta czy zainwestować w kamienie szlachetne. A jeśli go nie mamy, to możemy kupić po prostu sznurek koralików czy ręcznie plecioną bransoletkę.

Biżuteria zajmuje mało miejsca w bagażu

Pojemność bagażu może mieć kluczowe znaczenie przy zakupie pamiątek. Zwłaszcza jeśli lecimy bez bagażu nadawanego bądź chcemy przywieźć sobie mnóstwo rzeczy. Łańcuszek czy kolczyki to marginalne kwestie, jeśli chodzi o potrzebne do ich przewozu miejsce w walizce.

Biżuterię łatwo się przechowuje

Osoby które mają w zwyczaju przywozić z podróży tzw. durnostojki (figurki, rzeźby, talerzyki ozdobne, wazoniki), często po przyjeździe do domu łapią się na tym, że nabyty pamiątkowy gadżet nie pasuje do wystroju mieszkania. W efekcie sypialnia zaczyna po kilku podróżach wyglądać na zagraconą albo pamiątki lądują w pudełku na strychu. Z biżuterią nie ma takich problemów.

Biżuteria może być prezentem dla drugiej osoby

Często z naszych podróży przywozimy jakieś pamiątki również naszym bliskim. Naszym zdaniem, warto wybrać jako prezent coś, co nie tylko jest symbolem danego miejsca, ale przede wszystkim ma szansę być elementem użytkowym lub ciekawym dla osoby obdarowanej.

Na cóż osobie, która w danym miejscu nie była magnes na lodówkę czy szklana kula – przecież nie przywodzi to żadnego wspomnienia.

Zakup biżuterii hand made to sposób na wsparcie lokalnego rynku

Zamiast wydawać na rzeczy z sieciówek, które są też i u nas lub wspierać dystrybutorów chińskich gadżetów (to właśnie z Chin pochodzą magnesy, kubki, plakietki i wszystkie inne rzeczy, które można znaleźć w sklepach z pamiątkami), lepiej wydać kilka złotych na biżuterię (lub inny przedmiot rękodzielniczy), w którego przygotowanie ktoś włożył czas i serce.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/porady-i-ciekawostki/10-powodow-dla-ktorych-bizuteria-to-idealna-pamiatka-z-wakacji/