Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

17 maja 2023

Jeśli szukasz obrączkek Kraków, koniecznie sprawdź obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości kobiet ślub jest niezmiernie wzruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże nowożeńców do końca życia, a symbolem ich lojalności, zaangażowania i uczucia są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Obrączki ślubne – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Początkowo nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, z tej przyczyny mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego przekazanie żonie pierścionka stało się częścią sakramentu ślubu. Panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilkaset lat później, o czym jednakże mało osób wie. Już wcześniej miały miejsce sytuacje, iż zakładali pierścienie na dłoń jak wyruszali na wojenne wyprawy, jednakże obyczaj ten spopularyzował się dopiero w minionym stuleciu, a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, iż w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w wielu krajach, jak przykładowo w Egipcie, w Czechach, w Meksyku albo w Kanadzie, zakłada się je na lewą dłoń, którędy wedle staroświeckich przesądów biegnie legendarna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz wybiera obrączki ślubne wspólnie, aczkolwiek zwyczaj rekomenduje, że przyszła żona nie powinna ich kupować, bowiem jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – niegdyś z miedzi, obecnie z platyny lub złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej stonowanym wzornictwem. Przez wiele stuleci wytwarzano je z najrozmaitszych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (jak żelazo czy stal), które symbolizowały siłę uczucia. Obecnie do ich stworzenia wykorzystuje się z reguły złoto oraz platynę, które są symbolem ufności w stosunku partnera. Rzecz jasna, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal najchętniej nabywane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch odmian złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, mają również nierzadko w ofercie grawerunek. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka lub znaczący dla nowożeńców cytat.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]