Matinee, opera, lariat – różne długości naszyjników

7 czerwca 2022

Czy wiesz, że różne długości naszyjników mają swoje własne specyficzne nazwy, które pomagają dobrać właściwą biżuterię na właściwą okazję? Dziś proponujemy krótki przewodnik po podstawowych długościach naszyjników, który przyda się wam w wyborze odpowiedniej biżuterii, do waszej stylizacji.

Kolia – naszyjnik najkrótszy

Noszona tuż przy szyi kolia, bywa również nazywana obrożą. Nazwa pochodzi (oczywiście) z języka francuskiego i tyczy się … obroży dla piesków (Collier de chien). Kolia, mimo niewielkiej długości (najczęściej do 35 cm) to ozdoba na większe wyjścia i imprezy. Idealnie komponuje się w szerokimi dekoltami (woda, łódka) oraz z kreacjami odsłaniającymi ramiona. Przylega do szyi (jak na głównym zdjęciu).

Jest idealna dla osób szczupłych, o długich, łabędzich szyjach. Nieodpowiednia dla kobiet o szerokich i krótkich szyjach, bo dodatkowo ją skróci.

Choker – krótki naszyjnik tuż przy szyi

Bardzo często ozdobiony pojedynczą ozdobą – np. kamieniem szlachetnym. Może choć nie musi ściśle przylegać do szyi, ale znajduje się bardzo blisko niej. Oplata podstawę szyi. Świetnie pasuje do małych, półokrągłych dekoltów, bluzek z kołnierzykiem. Nie nosi się chokerów do golfów.

Princess– naszyjnik do 50 cm

To jedna z najbardziej popularnych długości. Bezpieczna, bo praktycznie nadaje się do każdej stylizacji. Naszyjnik swobodnie spoczywa na górnej partii dekoltu, tuż pod załamaniem obojczyka. Idealnie komponuje się z bluzką koszulową (widoczny przez rozpięty górny guzik koszuli, sweterkiem z półokrągłym dekoltem lub dekoltem w serek. Może być zbudowany z jednolitych kamieni (lub srebra) wtedy układa się półokrągło, lub obciążony jednym wisiorem, wtedy przyjmuje kształt V.

Matinee – naszyjnik 50-65 cm

Nieco dłuższy, delikatnie spoczywający na dekolcie i kierujący wzrok w zagłębienie pomiędzy piersiami. Podkreśla dekolt, dlatego najlepiej wygląda wtedy kiedy dekolt jest albo bardzo głęboki albo całkowicie zabudowany. Tę długość naszyjnika można nosić praktycznie zawsze. Wyjątkiem są bogato zdobione, wzorzyste stylizacje – przy takich bluzkach, naszyjnik zaczyna się „gubić” w tle i może wyglądać na dobrany przypadkowo.

Opera – długi sznur poza linię biustu

Bardzo elegancka i dająca wiele możliwości długość, którą szczególnie cenią kobiety o okrągłej twarzy i obfitym biuście. Dzięki długiemu sznurowi (nierzadko 80-90 cm) można manipulować długością naszyjnika, owijając do podwójnie wokół szyi bądź skręcając. To bardzo eleganckie rozwiązanie, świetnie wyglądające zwłaszcza przy mocno zabudowanym dekolcie.

Lariat – sznur z wieloma możliwościami

Długi naszyjnik, który może mieć nawet 130 cm długości. Krótsze lariaty nosi się do linii pępka. Dłuższe, wiąże się podwójnie lub potrójnie wokół szyi. To bardzo wdzięczny i dający wiele możliwości typ naszyjnika, który każda kobieta powinna mieć w kasetce. Lariatem najłatwiej podkreślić te elementy figury na których nam zależy.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/porady-i-ciekawostki/jak-nosic-bizuterie/matinee-opera-lariat-rozne-dlugosci-naszyjnikow/