Pierścionki zaręczynowe dawniej i dziś

17 grudnia 2021

Dowiedz się, gdzie kupić pierścionki zaręczynowe Kraków.

Gdy odnajdziesz partnerkę, z którą zechcesz spędzić całe życie, prędzej czy później pomyślisz o ślubie. Przedtem jednakże ma miejsce ta długo wyczekiwana przez mnóstwo kobiet chwila – oświadczyny, na które będzie Ci potrzebny pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – niegdyś bez złota oraz kamieni szlachetnych

Podarowanie kobiecie pierścienia to niesłychanie stary zwyczaj, sięgający Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają postać koła, które reprezentuje wieczność. Zgodnie z tradycją nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, zwanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wypływa z przeświadczenia, iż od owego palca biegnie “vena amoris”, a więc żyła prowadząca prosto do serca. Powszechnie uważa się, że to Grecy przywieźli do Europy tradycję wręczania pierścionków zaręczynowych. Z początku sporządzano je ze skóry, z łodyg tataraku, a także kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie użyli do ich wyrobu metali, przede wszystkim żelaza. Cennymi pierścionkami ze srebra czy złota obdarowywano jedynie wtedy, gdy mężczyźni pragnęli zademonstrować swoje pełne zaufanie do przyszłej żony. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z platyną, złotem i drogimi kamieniami, tymczasem surowce te faktycznie szeroko stosuje się do ich tworzenia dopiero od paru stuleci, natomiast znamienny wzrost ich uznania można zauważyć w poprzednim wieku.

Współczesne pierścionki zaręczynowe

Oczywiście idealna biżuteria na zaręczyny to platynowy pierścionek ze sporym brylantem, jednak możliwości dowolnego łączenia różnych kamieni oraz metali są szerokie. Oprócz diamentów wykorzystuje się rubin, tanzanit bądź szmaragd. Część osób wybiera mniej drogocenne metale, jak stal damasceńską, tytan, srebro, a nawet drewno, jednak ciągle na rynku przeważają pierścionki wykonane z platyny i rozmaitych typów złota (żółtego, białego i czerwonego).
Za ile wypada kupić pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n popularne było przeświadczenie, iż mężczyzna winien zapłacić na niego minimum dwukrotność swojej wypłaty. Koszt zakupu zależny jest od kilku czynników: materiału, wykorzystanego kamienia, wzoru czy liczby karatów, zatem każdy odszuka piękny, jedyny w swoim rodzaju pierścionek na swoją kieszeń. Miejmy jednak na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy ma być przede wszystkim symbolem uczucia i zaangażowania, więc jego koszt nie ma dużego znaczenia. Istotne jest to, czy spodoba się naszej wybrance.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]