Wisiorki srebrne

12 października 2016

link

Srebro to jeden z najczęściej stosowanych przez złotników materiałów. Nie powinno to zaskakiwać – jest miękkie, świetnie wygląda, a także cechuje je ciekawy refleks. Ozdoby takie jak wisiorki srebrne potrzebują jednak specjalnej ochrony – metal ten okazuje się naprawdę czuły, przez co łatwo go zarysować. W jaki sposób więc dbać o srebrne ozdoby?

Wisiorki srebrne nie znoszą detergentów

Silne środki myjące dla wykonanych ze srebra ozdób okazują się szkodliwe. Przez nie metal może odbarwiać się i blaknąć. Nie należy zatem wykorzystywać ich do pielęgnacji biżuterii, a podczas mycia naczyń bezwzględnie musimy ściągnąć wszystkie wisiorki srebrne i bransoletki.

Wisiorki srebrne – gdzie je przechowywać?

Warto dbać o wisiorki srebrne również wtedy, gdy ich nie nosimy. Do ich przechowywania należy wykorzystywać kuferki wykładane od wewnątrz miękką tkaniną – unikniemy tak uszkodzenia. Srebro źle reaguje również na styczność z wodą i słońcem, które mogą sprawić, że wyblaknie lub zmieni kształt. Zanim włożymy parę przedmiotów do szkatułki, musimy przed tym zabezpieczyć je delikatną tkaniną lub wrzucić do foliowej torebki.

Sól uratuje wisiorki srebrne?

Do czyszczenia wyprodukowanej ze srebra biżuterii najlepiej użyć ciepłej wody z dodatkiem soli – doskonale usuwa powstający na powierzchni tego materiału nalot. Oprócz tego odpowiednie będą także alkohol, białko jaja oraz odpowiednie preparaty. Do czyszczenia wykonanej ze srebra biżuterii musimy korzystać z miękkich szmatek – sztywne mogą uszkodzić powierzchnię.