ABC scenariusza szkolenia

11 maja 2017

Scenariusz profesjonalnego szkolenia naprawdę różni się od innych skryptów. By kurs był skuteczny, skrypt musi być elastyczny oraz umożliwić dopasowanie szkolenia do grupy. Aby to było możliwe, należy przeanalizować doświadczenie uczestników i ich potrzeby. Jest to nad wyraz ważne, bo odpowiednio przygotowany scenariusz szkolenia jest podstawą pracy każdego trenera. Dobrze więc napisać kilka słów na temat tego, jak musi on się prezentować oraz o czym pamiętać przy jego tworzeniu. Przydatnych będzie z pewnością parę najważniejszych porad, które musi znać każdy, kto planuje zorganizować kurs.

Scenariusz szkolenia – co jest istotne?

Najważniejszym zadaniem scenariusza szkolenia będzie rzecz jasna określenie jego czasu trwania – nie zapominajmy przy tym, iż szkolenie powinno być jak najdłuższe, gdyż krótsze kursy są nierzadko dla trenerów przyczyną niemałych trudności. Kolejnym krokiem musi być ustalenie zakresu kursu – ten natomiast powinien być dopasowany do jego długości. Dopiero wtedy można przygotować główne ćwiczenie szkolenia. W toku dobrze przygotowanych szkoleń ćwiczenia przeprowadzane są tylko wtedy, kiedy uczestnicy przyswoili już wszystkie niezbędne wiadomości – po nich następuje bowiem ogólne podsumowanie.

Scenariusz szkolenia a cele operacyjne

Scenariusz szkolenia powinien też dostarczyć wiadomości dotyczących tego, co należy przedstawić ludziom biorącym w nim udział zanim zacznie się ćwiczenie główne. Zespół cech wymaganych u uczestników to tak zwane cele operacyjne. Mogą być one różnorodne w zależności od charakteru kursu. Zwykle jest to przyswojenie przez nich najważniejszych umiejętności oraz właściwa atmosfera w gronie kursantów. Cele operacyjne podczas szkolenia powinny być osiągnięte w najmniejszym dopuszczalnym stopniu, zaś w razie dobrej – w optymalnym.