Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – nie zapominaj o tym

11 maja 2016

Powszechność urządzeń takich jak smartfony bądź tablety sprawia, że webmasterzy znacznie chętniej przygotowują mobilne wersje stron. Jest to niezwykle ważne ze względu na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Jest jedna zasada: jeśli chcesz mieć więcej użytkowników musisz zapewnić im jak najlepsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Dlatego właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – o czym powinieneś wiedzieć

Jest parę czynników, o których musimy pamiętać, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla użytkowników urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona wyświetlała się we właściwy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Należy też zagwarantować jak najszybsze wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież przede wszystkim na sprawnym dostępie do informacji. Kolejnym podstawowym, ale niesamowicie znaczącym elementem, jest czytelność. Projektując stronę z myślą o urządzeniach mobilnych musimy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest też korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Niech nasz portal wyświetla dodatkowe notyfikacje o tym, co znajduje się w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – skorzystaj z Responsive Web Design

Zastosowanie powyższych zasad z pewnością przełoży się na zwiększenie ruchu na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na kilka sposobów. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych sytuacjach nie możemy zapewnić zupełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń mobilnych. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga zastosowania innego adresu URL. Jeśli strona postawiona jest na CMS-ie, można po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które dostosują zawartość strony do urządzeń przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w obecnej chwili obowiązek każdego webmastera.