Aranżacja ogrodów – nie tylko rośliny

28 kwietnia 2017

Zamiast urządzać ogród w przypadkowy sposób, lepiej będzie zdecydować się na jego obmyślaną oraz wysmakowaną aranżację. Profesjonalna rekultywacja terenu i aranżacja spowoduje, iż ogród będzie wyglądał przepięknie. Wymaga to jednakże niemałej umiejętności i wiedzy, m.in. na temat tego, jakie nawozy dla roślin wybrać. Najkorzystniejszy rozwiązaniem będzie więc zlecenie aranżacji profesjonalistom. Wbrew obawom, może być mniej kosztowna inwestycja niż samodzielne – czasem nietrafione – próby aranżacji bądź pielęgnowania ogrodu.

Projektowanie ogrodów nie jest łatwa – co trzeba wiedzieć?

Aranżacja ogrodów wymaga m.in. solidnego zgłębienia wiedzy na temat gleby oraz roślinności. Trzeba wiedzieć, jaka gleba znajduje się w ogrodzie (czy nawet w jego określonych miejscach) i w związku z tym jakie można nasadzić tam gatunki roślin, z uwzględnieniem innych ich wymogów, dotyczących na przykład tolerancji wiatru czy zapotrzebowania na światło. Niebagatelny jest również odpowiedni układ zieleni, na przykład umieszczanie blisko siebie kwiatów, które kwitną po sobie, przez co ogród będzie stale zachwycał swym urokiem. Niemałych zdolności wymaga też wykonanie systemu drenującego i systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, lecz największe znaczenie ma przecież wygląd zielonego terenu. Duża liczba osób zamierza zaaranżować swój ogród w określonym stylu – w stylu francuskim czy angielskim. By jednak móc mocno zakorzenić ogród w jakiejś stylistyce, należy nie tylko doskonale znać gatunki właściwych dla nich roślin i ich układy, ale też właściwie wpasować do niej pozostałe elementy aranżacji.

Projektowanie ogrodów – co warto w nich umieścić?

Mało który posiadacz imponującego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, chociaż oczywiście zadbany trawnik, kwitnące rośliny, egzotyczne drzewa i krzewy są w tym otoczeniu najistotniejsze. Warto jednakże dać im elegancką oprawę w postaci właściwie dobranego ogrodzenia terenu, a także oświetlenia, które wspaniale wyeksponuje roślinność, przy czym nie muszą to być tylko standardowe lampy solarne. Wszystkim ogrodom uroku dodają sadzawki oraz oczka wodne, sielskiego charakteru dodają im też stylizowane na stare schodki. Urok zadbanych roślin podkreśli kamień ozdobny, wielkie znaczenie mają także ścieżki. Pełnią one ważne zadanie – pozwalają dotrzeć do określonych obszarów bez narażenia na szwank trawnika, a także podnoszą estetykę ogrodu. Ich podłoże może stanowić na przykład bruk kamienny czy żwir ozdobny. Rodzaj podłoża ścieżek, ich wymiary oraz układ, a także wszelkie inne elementy wystroju ogrodu – oświetlenie czy meble ogrodowe, należy starannie dobrać do stylu ogrodu oraz domu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję jest niełatwo, warto więc zlecić to zadanie osobom, które się w tym specjalizują.