
Budowanie oczek wodnych
13 listopada 2016Oczka wodne zwykle budzą skojarzenia z parkami albo wielkimi ogrodami. Tymczasem bez problemu da się stworzyć je samemu przy własnym domu. Małe zbiorniki wodne nie potrzebują wielkiej powierzchni ani wyszukanych warunków. Otoczone wspaniałymi roślinami i zadbane będą stanowić doskonałą ozdobę ogrodu, która pozwoli milej spędzać w nim czas.
Na co zwrócić uwagę budując oczka wodne?
Budowa oczek wodnych nie jest tak trudna i wymagająca, jak się zdaje. Przy pewnej dozie chęci i pracy można stworzyć w swoim ogrodzie piękne miejsce w sam raz do odpoczynku. Aby móc długo się nim cieszyć, należy pamiętać, aby oczko wodne było zbudowane w najbardziej optymalnym miejscu i za pomocą najbardziej profesjonalnych materiałów. Niezwykle istotne jest wybranie dobrego terenu i skuteczne przygotowanie go pod wykop oczka. Nie należy zapominać o precyzyjnym zabezpieczeniu dna i granic. Uszczelnianie oczek wodnych to podstawa bezpieczeństwa i skuteczności ich zakładania. Jeśli w naszym ogrodzie jest zbyt mało miejsca, aby stworzyć własne oczko wodne w odpowiednim rozmiarze, istnieje możliwość, aby skorzystać z gotowej formy. Wówczas dodatkowe uszczelnianie nie będzie konieczne.
Rośliny idealne dla oczek wodnych
Oczka wodne same w sobie stanowią piękne urozmaicenie ogrodów. Jeżeli postanowimy obsadzić je wyjątkowymi roślinami, jeszcze bardziej zyskają na uroku. Walor estetyczny nie jest jedyną zaletą, jaką niosą ze sobą. Flora uatrakcyjnia oczka wodne, ale także maskuje ich wady. Co najważniejsze, pomaga w utrzymaniu równowagi biologicznej w akwenach. Rośliny natleniają wodę, a dzięki temu, że ją ocieniają, zapobiegają zbytniemu zwiększeniu jej temperatury. Warto odpowiednio skomponować roślinność otaczającą oczko, tak aby nie tylko cieszyła oko, ale była także urozmaicona i łatwa w utrzymaniu.