Wymagająca pielęgnacja boisk sportowych

24 maja 2017

Prawidłowo założone boisko, mające odpowiednie podłoże oraz wysokiej jakości murawę, nie tylko świetnie się prezentuje, ale również doskonale wypełnia swoją rolę w czasie rozgrywania meczów. Rzeczą naturalną jednak jest, że płyty boisk sportowych z czasem zużywają się, a więc ich kondycja się pogarsza, więc konieczne jest podejmowanie działań, określanych jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na rodzaj gleby, warunki wodno-terenowe bądź też typ trawy, potrzebuje dokładnej, odpowiedniej i bardzo regularnej pielęgnacji. Najwygodniej jest powierzyć to zadanie fachowcom, posiadającym odpowiednią wiedzę na temat pielęgnacji takich obiektów, a ponadto dysponującym niezbędnymi do tego urządzeniami.

Fachowa pielęgnacja boisk sportowych

Najważniejszy element każdego boiska, czyli murawa sportowa, wysiewana jest z zastosowaniem odpowiednich mieszanek nasion traw, co daje jej odporność na szkodliwe czynniki pogodowe, a także na wszelkie uszkodzenia będące oczywistą konsekwencją jej użytkowania. Murawę można także nawozić, jednakże to nie wszystko, nieodzowne jest podejmowanie zabiegów takich jak wertykulacja, piaskowanie, aeracja, wymiana trawnika, włókowanie, walcowanie czy dosiew trawy. Nazwy te pewnie mało powiedzą amatorom, rozsądniej zatem zadanie to zlecić fachowcom, ponieważ wyłącznie odpowiednio zadbana trawa zapewnia warunki konieczne do rozgrywek, zaś zaniedbanie tego obowiązku prowadzi do szybkiej degradacji nawierzchni.

Możliwości pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najistotniejszych elementów w pielęgnacji boiska sportowego jest zapewnienie trawie odpowiedniego poziomu wilgotności, ale murawa potrzebuje znacznie więcej zabiegów, na przykład aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu odpowiednich urządzeń. Piaskowanie chroni przed zbijaniem się gleby i powoduje lepsze ukorzenienie się trawy. Wertykulacja, czyli zabieg opierający się na nacinaniu darni, poprawia przepuszczalność gleby i przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co poprawia komfort jego użytkowania. Niezbędne wiosną walcowanie powoduje, iż korzenie trawy stają się lepiej odżywione, natomiast włókowanie, czyli szczotkowanie, zbiera obumarłe części murawy. W razie wystąpienia ubytków w trawniku niezbędne jest uzupełnianie ich trawą z rolki albo poprzez dosiewanie. Nie można też zapominać o regularnym koszeniu trawy – w odpowiednim momencie i na odpowiednią długość. Wszystkie te zabiegi wymagają umiejętności, specjalnych urządzeń, a także wiedzy, kiedy je stosować. Właściwie pielęgnować boisko mogą więc jedynie profesjonaliści.