Baty jeździeckie i palcaty – charakterystyka

13 kwietnia 2021

Chcesz kupić palcaty? Koniecznie odwiedź ten adres.

Zamawiając strój jeździecki nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się także w najważniejsze dodatki. Zarówno podczas ujeżdżania konia, jazdy rekreacyjnej czy w czasie turniejów, niezbędne jest stosowanie palcatów oraz batów jeździeckich.

Baty oraz palcaty – charakterystyka i ich funkcja

Istnieje parę wariantów batów jeździeckich: baty do lonżowania, ujeżdzeniowe, powożeniowe oraz oczywiście palcaty skokowe. Najczęściej używane to:
bat do lonżowania – jest z reguły długi na 160-200 centymetrów i służy do nakłonienia zwierzęcia do ustawicznego chodu do przodu, zatrzymania konia albo przykucia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener panuje nad koniem, jednocześnie dystansując się od zwierzęcia na odpowiednią odległość. Dzisiejsze baty do lonżowania produkowane są w głównej mierze z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, zapewniającą trzymanie się dłoni niezależnie od warunków. Zwykle są składane, jednakże spotykane są też modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest znacznie krótszy (ma zwykle od 90 do 140 centymetrów) i zakończony jest sznureczkiem. Stosuje się go podczas treningu, okazjonalnie w jeździe rekreacyjnej. Należy podkreślić, iż stosuje się go wyłącznie wtedy, kiedy jeździec nie jest w stanie wymóc od zwierzęcia adekwatnego zachowania przy pomocy sygnałów przekazywanych dłonią czy też nogą.
palcat skokowy – zwyczajowo nazywany także szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – ma długość około 60-75 cm. Zakończony jest na ogół klapką ze skóry, która wydaje dźwięk dyscyplinujący konia i zmusza go do określonego działania. Palcatem trąca się delikatnie w łopatkę konia, stąd też nie musi być on długi.

Po czym rozpoznać, iż uderzenie batem lub palcatem jest zbyt silne?

W trakcie jazdy baty i palcaty trzymamy w ten sposób, żeby układały się równolegle z trzymanymi wodzami. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie należy zaciągać jej aż do przegubu dłoni, bowiem w razie upadku z konia jeździec mógłby się zranić.

Szpicrut oraz batów niezmiernie łatwo nadużyć, zatem należy zawsze korzystać z nich rozważnie. Zbyt silne smagnięcie może doprowadzić do tego, że zamiast wypełnić komendę zwierzę stanie się bardziej nerwowe bądź będzie w przyszłości kojarzyć daną przeszkodę z bólem. Jeżeli bat lub palcat odcisnął ślad na skórze zwierzęcia oznacza to, że jeździec uderza niewątpliwie za mocno.

Dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]