Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

8 kwietnia 2019

Jeśli szukasz łańcuchów na koła, koniecznie sprawdź ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak jednak typy łańcuchów na koła można kupić?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w pojazdach osobowych, terenowych, dostawczych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także wzorem zaplotu, mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Różne są także tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują najczęściej stal manganową lub tytanową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. By go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba unikać poruszania się po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]