środki dezynfekujące, środki do dezynfekcji powierzchni mające kontakt z żywnością

Gdzie stosuje się środki dezynfekujące?

9 listopada 2021

Specjalistyczne środki do dezynfekcji powierzchni pomagają zachować czystość rozmaitych powierzchni. Gdzie są wykorzystywane i jak działają? Czemu należy się w nie wyposażyć?

Środki do dezynfekcji – skład i działanie

Spotykane na rynku środki dezynfekujące mają na celu mycie oraz dekontaminację powierzchni i narzędzi. Z ich pomocą możliwa jest likwidacja szkodliwych czynników mogących oddziaływać negatywnie na organizm człowieka i transferować zakażenia krzyżowe. Profesjonalne preparaty są uzupełnione o składniki eliminujące bakterie oraz inne mikroorganizmy. W składzie środków do dezynfekcji powierzchni na ogół znajdziemy aldehydy, alkohol, czterorzędowe związki amonowe, chlor, kwas nadoctowy, poliaminy, nadtlenek wodoru, a także sporo innych komponentów. Do często stosowanych środków należą chusteczki do dezynfekcji, oleje (np. do przyrządów chirurgicznych), płyny w sprayu oraz żele.

Zastosowanie środków odkażających

Środki odkażające stosowane są wszędzie tam, gdzie wymagane jest zachowanie sterylnej czystości – laboratoriach, na stołówkach, w kuchniach czy w placówkach medycznych, gastronomicznych. Środki do dezynfekcji powierzchni służą do sterylizowania toalet, urządzeń sanitarnych, podłóg, blatów, znajdują też zastosowanie przy czyszczeniu blenderów, maszynek do mięsa, sztućców, krajalnic oraz innych maszyn czy przedmiotów. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego preparatu dezynfekującego do powierzchni – niektóre preparaty działają zbyt agresywnie i są w stanie zniszczyć czyszczony materiał. Powinno się zachować ostrożność zwłaszcza w przypadku nawierzchni ceramicznych – pisuarów, muszli klozetowych czy umywalek.

Dane adresowe:
Sklep VerdeAvis.pl
Petrus Serwis Piotr Janas
Staniątki 376
32-005 Niepołomice

Mob.: +48 783-332-495
E-mail: [email protected]